Vy sa pýtate

Objavili sa mi pupienky na prirodzení. Môžu to byť genitálne bradavice? Ako to zistím?

Ak ste sexuálne aktívny, potom to s najväčšou pravdepodobnosťou bude nákaza spôsobená ochorením HPV, ktoré spôsobujú vírusy typov 6 a 11 – genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata). Jedná sa o najrozšírenejší sexuálne prenosný vírus v Slovenskej republike, ktorým je nakazených viac ako 70% sexuálne aktívnej populácie.
Najvhodnejším riešením je návšteva lekára. Žena sa môže obrátiť na svojho gynekológa, muž na urológa, ktorý by mal túto diagnózu potvrdiť a odporučiť najvhodnejšiu liečbu. Prípadne možno navštíviť kožného lekára alebo venerológa.

Otehotnela som a urobili sa mi kondylómy. Čo mám robiť ?

Navštívte svojho odborného lekára – gynekológa, ktorý Vám odporučí najvhodnejšiu liečbu s ohľadom na priebeh Vášho tehotenstva. Ďalej by mal zvážiť, akou cestou by ste mali rodiť, aby nedošlo k prenosu genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata ) na dieťa.

Keď mám genitálne bradavice, znamená to, že mám rakovinu?

Vírusy HPV typu 6 a 11, ktoré spôsobujú genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata), sú benígneho teda nezhubného charakteru. Je teda nepravdepodobné, že by fyziologický prejav genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) bol príčinou prípadnej rakoviny. V prípade rozsiahlych, mokvajúcich, či krvácajúcich ložísk genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) sa však odporúča vykonávať aj histologické vyšetrenie, za účelom vylúčenia prípadného karcinómu. U žien sa tiež odporúča vyšetrenie krčka maternice.

Ako sa zbavím genitálnych bradavíc?

Najvhodnejšie liečbu Vám odporučí odborný lekár. Môžete sa obrátiť na dermatológa, venerológa, ženy aj na gynekológa a muži na urológa. Liečbu vykonáva buď lekár (napr. chirurgické odstránenie, laser, kryoterapia, atď. – viac o jednotlivých metódach nájdete tu), alebo je možné zvoliť si niektorý z prípravkov s možnosťou vlastnej aplikácie. V súčasnej dobe sa ako najúčinnejšie javia lieky, ktoré obsahujú sinekatechíny. Sinekatechíny sú prírodné látky, a to výťažky zo zeleného čaju, ktoré majú protizápalové a protivírusové účinky.

Objavil/-a som, že mám pravdepodobne kondylómy. Kam sa mám obrátiť?

Pretože sa jedná o sexuálne prenosnú chorobu, je najvhodnejšie navštíviť dermatovenerológa, (čiže kožného lekára, ktorý sa zaoberá aj sexuálne prenosnými chorobami). Môžete sa však takisto obrátiť aj na gynekológa v prípade, že ste žena, alebo na urológa, ak ste muž, prípadne na najbližšieho kožného lekára.

Môžeme dostať genitálne bradavice, keď sme obaja s partnerom ešte nemali sex?

Je to veľmi málo pravdepodobné. V prípade genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata), teda ochorenia HPV typu 6 a 11, sa jedná takmer výlučne o pohlavne prenosnú chorobu, avšak k prenosu môže dôjsť aj pri tzv. pettingu. Prenos dotykom sa nedá vylúčiť, je však málo pravdepodobný.

Ak som tehotná, môžem tým ohroziť plod?

Počas tehotenstva majú genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata) často tendenciu k rýchlejšiemu rastu. Bohužiaľ väčšina prípravkov určených na lokálnu liečbu (masti, krémy), sa neodporúča užívať počas tehotenstva. Drobné vonkajšie genitálne bradavičky možno odstrániť aj počas tehotenstva chirurgicky alebo laserom. Riziko prenosu infekcie počas tehotenstva je v podstate zanedbateľné, avšak počas pôrodu toto nebezpečenstvo už hrozí. Ak sa jedná o genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata) v pôrodných cestách, alebo ak sú rozsiahle, potom tu hrozí riziko nákazy pre novorodenca a riešením je cisársky rez, lebo u novorodenca sa po prechode pôrodným kanálom môže okrem klasických bradavíc na koži rozvinúť tiež veľmi závažné ochorenie dýchacích ciest – tzv. papilomatóza hrtana, ktorá môže spôsobiť aj smrť udusením.

Vždy je potrebné informovať lekára, aby Vám odporučil liečbu, ktorá bude najvhodnejšia tak s ohľadom na rozsah ochorenia, ako aj s ohľadom na priebeh tehotenstva.

Ako sa môžem genitálnymi bradavicami nakaziť? Môžem sa nakaziť inak ako pohlavným stykom, napríklad v bazéne, použitím uteráka, na WC, a pod.?

Možno povedať, že 99 % prenosov vírusového ochorenia genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je spôsobených pri pohlavnom styku (vaginálnym, análnym, orálnym sexom). Iný prenos, napríklad dotykom, je síce možný, ale málo pravdepodobný.

Čím je spôsobené, že problém genitálnych bradavíc postihuje také veľké množstvo ľudí?

Áno, genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata) sú naozaj veľmi častým ochorením. Udáva sa, že celosvetovo je nakazených až 630 miliónov ľudí. Jedná sa o chorobu vírusového pôvodu a radí sa medzi pohlavne prenosné choroby. Nakaziť sa môže ktokoľvek – muž aj žena. Najčastejšie sa nakazia ľudia medzi 18-30 rokom života. Ak je človek sexuálne aktívny, je veľmi pravdepodobné, že sa s touto infekciou stretne. Infekcia genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) sa považuje za najrozšírenejšiu pohlavne prenosnú chorobu.

Môžem sa nakaziť a napriek tomu nemať viditeľný fyzický prejav?

Áno. Pre celý rad vírusov HPV, kam spadá aj typ genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je typické, že prebiehajú bez prejavu (latentne). Vírus je prítomný v tele a k rozvoju klinického prejavu (viditeľné bradavice) môže dôjsť napríklad pri oslabení obranyschopnosti organizmu. Každý sexuálne aktívny človek môže byť nositeľom tejto infekcie, a napriek tomu, že sa u neho neprejavujú žiadne príznaky, môže nakaziť svojho sexuálneho partnera.

Trpia na genitálne bradavice viac muži alebo ženy?

Bohužiaľ neexistujú štatistiky, ktoré by tieto údaje dokázali, ale predpokladá sa, že výskyt genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je u mužov aj u žien obdobný.

Možno genitálne bradavice odstrániť navždy?

Úspešnosť liečebných postupov genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je rôzna a závisí od viacerých faktorov – medzi ktoré patrí napríklad prítomnosť rôznych typov vírusov v organizme, zníženie obranyschopnosti, poškodenie epitelu buniek. Bohužiaľ u 10-30 % chorých dochádza k recidíve a genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata) sa znovu objavujú.

Pokiaľ praktizujeme s priateľom orálny sex, môžem dostať genitálne bradavice v prípade, že priateľ je iba nositeľom vírusu bez aktívneho prejavu?

Áno. Genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata) môžu postihnúť aj oblasť hrtana. Iba 1-2 % všetkých nakazených má klinické prejavy HPV – genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata), čo znamená, že aj keď Váš priateľ nemá klinické prejavy, môžete sa nakaziť.

Môžem mať pohlavný styk, keď som mal/-a kondylómy? Po akej dlhej dobe po liečbe?

Priebeh klinických prejavov genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je úplne individuálny, rovnako ako ich liečba. Neexistujú žiadne špecifické pravidlá, ktoré určujú kedy a po akej dlhej dobe po liečbe je vhodné mať sex. Treba však mať na pamäti, že (kondylómy, condylomata acuminata) sú dôsledkom vírusovej infekcie, ktorá sa prenáša sexuálne, a prípadne o tom svojho partnera informovať.

Aký je najlepší spôsob liečby genitálnych bradavíc?

Priebeh klinických prejavov genitálnych bradavíc (kondylómy, condylomata acuminata) je úplne individuálny, rovnako ako ich liečba, a neexistujú tu žiadne špecifické pravidlá. Najlepšie je navštíviť odborného lekára, ktorý by mal odporučiť najvhodnejšiu a najúčinnejšiu liečbu vzhľadom k vášmu zdravotnému stavu.

Ak mám nového sexuálneho partnera, môžem zistiť len pohľadom, že má genitálne bradavice?

Iba pohľadom iste odhalíte už vystúpené genitálne bradavice (kondylómy, condylomata acuminata). Avšak napríklad ploché bradavice v počiatočnom štádiu sa môžu prejaviť iba zmenou farby kože a aj pri starostlivom prezeraní ich nemusíte zaznamenať. Navyše Váš partner môže byť iba nositeľom vírusu, a potom táto infekcia nebude mať žiadny klinický prejav, to znamená, že prostým pohľadom, sa prítomnosť vírusu v tele nedá zistiť.

Existuje prevencia, ako sa proti genitálnym bradaviciam brániť?

Infekcia HPV, konkrétne typu 6 a 11, je najrozšírenejšou pohlavne prenosnou chorobou. Najefektívnejšou ochranou je teda predovšetkým vyvarovať sa promiskuity a dodržiavať hygienu. Pokiaľ dôjde k nákaze jedného z partnerov, mal by sa nechať vyšetriť aj partner druhý. Používanie kondómu nezaistí dokonalú ochranu, napriek tomu však do určitej miery riziko znižuje, lebo pri pohlavnom styku dochádza ku kontaktu sliznice vonkajších rodidiel ženy s koreňom penisu ako aj s okolitými tkanivami, ktoré kondóm dostatočne nepokryje. Je preto dobré poznať aj partnerovu minulosť.